Villada Tatil, Günlük kiralık, Dalyan da villada tatil, Fethiye de daire kiralık, mavi yolculu, 12 adalar tur DALAMAN HAKKINDA GENEL BİLGİ - Haberler - EFSANE TATİL - MUGLA DALYAN DA KİRALIK APART VE VİLLA DA GÜNLÜK TATİL FETHİYE VE MARMARİS TE OTELDE TATİL SARIGERME DE MÜSTAKİL VİLLADA TATİL
AKYAKA HAKKINDA BİLGİ
Türkiye’nin en Güney Batı ucundaki  Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova körfezinin doğu ucundadır. Mar..
Devamı >
BODRUM HAKKINDA GENE..
BODRUM HAKKINDA GENEL BİLGİ İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum'un kendi..
Devamı >
DALAMAN HAKKINDA GEN..
DALAMAN HAKKINDA GENEL BİLGİ Dalamanın hemen hemen her yerinde tarihi kalıntılara rastlanır.Kapıdağı, Şerefler, Kayad..
Devamı >
ORTACA HAKKINDA GENE..
  İli : Muğla Nüfusu : 48 000 Alanı : 461.46 km2        Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi; Muğla ili..
Devamı >
FETHİYE DE GÖRÜLMESİ..
Ovacık Fethiye'den Ölüdeniz'e giderken Ölüdeniz istikametinde Ovacık sizi karşılar. Yaz akşamlarının serin sığınağı ola..
Devamı >
DALAMAN HAKKINDA GENEL BİLGİ

DALAMAN HAKKINDA GENEL BİLGİ

Dalamanın hemen hemen her yerinde tarihi kalıntılara rastlanır.Kapıdağı, Şerefler, Kayadibi, Çöğmen, Kavacık , Gürleyk ve Bozbel Köylerinde yoğun bir şekilde bulunan tarihi kalıntıların en önemlileri kaya mezarları, kaleler, su sarnıçları, türbeler, antik şehirler, köprüler, manastırlar ve tarihi su değirmenlerdir. Kapıdağı: Kapıdağı içinde kalan tarihi yerler Krya,Tarihçi Plinus,Ptolemaios,Step-Bynzitinus ve Stadiasmus tarafından Karya, diğer kısmı tarafından da Likya şehri olarak gösterilmiştir.Bu değişiklik şüphesiz yine politik sebeplerden meydana gelmiştir.Krya nın Antik Tribüt listesinde Likyalılar dan ayrı kaydedilmiş olması da bunu göstermektedir.Fakat Taşyaka da olması gereken kaya mezarlarının mevcudiyeti, burada Likyalılar ın iskanına bir işaret sayılabilir.Bu duruma göre burası da geç devirler de, muhtemelen Perikles zamanında Likyalılar a dahil edilmiştir. 

Hippokome : Çöğmen Köyü İt Asarı Mevkiinde,hakim bir tepe üzerine kurulmuştur.Hippokome şehrini Arkwright keşfetmiş Stepbiyazitin doğrulamıştır.Şehrin güneydoğu tarafındaki yalçın kayalar üzerinde altı adet kaya mezarı bulunmaktadır.Bu mezarların birinde Grekçe kitabe mevcut olup,bu şehrin adı da bu kitabelerden okunmuştur. Hippokome AT ŞEHRİ anlamına gelmektedir.Şehrin güneybatı eteğinde tıpkı Telmossosda mevcut büyük kaya mezarları gibi üç mezar bulunur.Bu mezarların sağı ve solunda,şehrin tepesine çıkmak için basamaklar halinde yol vardır.Tepeyi çevreleyen bir kale ve kalenin içinde su sarnıcı, zahiri ambarı olması muhtemel bina yıkıntıları görülür.Bu kısmında ayrıca Grekçe kitabelerde mevcuttur.Kaleden bakıldığı zaman doğu ve kuzey tarafta kalan Çöğmen Köyünün mahalleleri kolayca görülür kü, tam kuzeybatıda Kepezbaşı denilen yerde şimdi izine rastlanmayan Roma ve Bizanslılardan kalma bina harabeleri bulunur.Yörede toprak işlendikçe Roma ve Bizans sikkelerine rastlamak mümkündür.Bundanda anlıyoruz ki Hippokome,şimdi ki harebelerin bulunduğu İt Asarından ibaret değil,şehrin hakim olduğu yerlerde bir takım mahalleleri mevcuttur.Şehrin Karya ve Likya arasında el değiştirdiği,Likyalılara Perikles devrinde geçtiği anlaşılmaktadır. Hippokomeye Kavacık ve Çöğmen Köyü stabilize yoldan gidilir.Köylere ait dolmuşlar veya özel araçlar ile ulaşılabilir.Dalamana Kepezbaşı 27, İt Asarı HİPPOKOME 30 km uzaklıktadır. 

Delikli Kavak : Elcik- Bozbel arasında yöreye hakim bir tepe üzerinde bulunan kaya mezarları,sur kalıntıları ve yer mezarlarını Oktapolis antik kent sınırları içine girer.Tepenin güney ucunda bir adet kaya mezarına rastlanır.Önünde geniş bir düzlük ile ucunda bir adet kaya mezarına rastlanır.Önünde geniş bir düzlük ile mutfağı andıran raflar vardır.Etrafı sur ile çevrili olan tepenin üstünde de kesme taşlar, yer mezarları ve taştan yapılmış çeşitli şekiller bulunur.Tepenin güney,batı ve kuzey batı rafları sur kalıntıları ile kaplıdır.Ancak doğu ve kuzeydoğusundaki yalçın kayaların bulunmasından dolayı hiçbir kalıntıya rastlanmaz. Adını yörede bulunan ve asırlara meydan okuyan bir kavaktan alan yere, Dalamana 47 km uzaklıkta olup,özel veya köye ait taşıtlarla ulaşılır. 

Şerefler-Kozpınar KALYNDA :Şerefler Köyünün kuzeyi ve kuzeydoğusu tamamen tarihi eserler ile doludur.Kale,kaya mezarları,surlar vb eserlerin değişik zamanlara ait olduğu tahmin edilmektedir.Kapıdağı yöresindeki Ldai,Lissay ve Cryanın bir uzantısı olarak kabul edilir.Önceleri Karya elinde bulunan yöre,Perikles zamanında Likyalıların eline geçmiştir. Kaya mezarlarını Lukya,sur ve kalenin Bizanslılar zamanından kalmıştır.Kozpınar, eski bir ticaret yolu üzerinde mola yeri olarak tanınmış ve bugün hala güncelliğini korumaktadır. Manastır 

Demirci Dükkanlar : Gürköy-Değirmenyakası mahallesinin kuzeyindedir.13. yy sonlarında Rumlar tarafından yapılıp işletilmiştir.Halk arasında DEMİRCİ ÇARŞISI adı verilen yerde,demir parçaları ,çekiç ve örs kalıntıları ile körük parçalarına rastlanır.O dönemde ovada bol bulunan karaağaçları işlemek ve kerestelerini deniz ötesi devletlere satmak amacıyla kurulduğu söylenir.Yöreye Dalaman Gürköy yolundan gidilir ve köy içinden 30 dakika yaya yürünür.Bir rivayete göre ;dükkandan çıkan çekiç ve örs sesleri ile dövülen demirlerden çıkan kıvılcımlar uzak köylerden duyulur ve görünürmüş.

Dalaman Tren Garı
1893 yılında Abbas Hilmi Paşa padişah fermanı ile Mısır Hidivi olarak atanır. Abbas Hilmi Paşa, 1905 yılında “Nimetullah” isimli yatıyla Dalaman yakınlarındaki Sarsala Koyu’na gider. O yıllarda sahilde küçük bir yerleşim varken Dalaman verimli bir ovadan ibarettir. Av hayvanlarının özgürce dolaştığı bu yemyeşil ovayı gören av meraklısı Paşa bölgeye hayran kalır.

Abbas Hilmi Paşa, 1908 yılında artık bir çiftliğinin de bulunduğu ve çok sevdiği Dalaman’a bir av köşkü yaptırmaya karar verir. Aynı tarihlerde de valisi olduğu Mısır’ın İskenderiye kentine bir tren garı inşa ettirmeyi planlamaktadır. İnşaat işini Fransızlar’a verir. Fakat Fransız’lar hazırladıkları projeleri karıştırırlar. İstasyon Binası’nın malzemeleri ve projesi bulunan gemiyi Dalaman’a, Av Köşkünü’nün malzeme ve projelerini taşıyan gemiyi ise Mısır’a gönderirler. Gemi Dalaman yakınlarındaki Sarsala Koyu’na gelerek yükünü boşaltır.

Dalaman’da planlanan av köşkünün yerine bir Gar Binası, Mısır’a giden malzeme ve proje ile de İskenderiye’ye mükemmel bir av köşkü yapılmıştır. Duvarları özel yontulmuş taşlardan yapılan Dalaman’daki Gar Binası’nın yüksek kapıları ve eşkenar üçgen biçiminde özel olarak üretilmiş çatı kiremitleri, çatı katı ve sütunsuz merdivenleri bulunmaktadır. Kışın ılık, yazın serin ve havadar olacak şekilde havalandırma bacaları ile dizayn edilmiştir ve iki katlı binanın her katında yedişer oda bulunmaktadır. Tamamlanan binanın etrafına Mısır’dan getirilen palmiyeler ve hurma ağaçları dikilir.

Artık Paşa’yı karşılamak için her şey hazırdır. Dalaman’a dönen Paşa gördüğü manzara karşısında çok şaşırır. Tren yolunun bulunmadığı Dalaman’a Gar Binası yapılması Paşa’yı her ne kadar şaşırtsa da bu güzel binayı yıktırmaya kıyamaz ve yanına ilave olarak bir de cami inşa ettirir. Böylece Muğla’nın şirin ilçesi Dalaman; dünyada tren geçmeyen ilk tren garına sahip olmuş olur.

Tarih : 16.5.2018
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.